Bezsenność

Zaburzenia snu - bezsenność - poradnia psychologiczna kielce

Zaburzenia snu są obecnie coraz powszechniejsze. Szacuje się, że około 20–30% populacji doświadcza krótkotrwałych (kilka, kilkanaście dni) problemów ze snem. Z kolei przewlekła bezsenność (trwająca >3 tygodnie, skutkująca pogorszeniem funkcjonowaniu w ciągu dnia) występuje u około 10% dorosłych.

Sen jest niezbędnym do życia elementem naszej fizjologii, równie ważnym jak odżywianie się. Warunkuje prawidłowy przebieg procesów psychicznych. Ma bardzo duże znaczenie dla sprawnego funkcjonowania układu nerwowego. W czasie snu mózg nie jest wyłączony, tylko pracuje inaczej, inne obszary są aktywne. Sen jest potrzebny dla konsolidacji pamięci, odpoczynku dla neuronów, które były aktywne w ciągu dnia i równocześnie dla stymulacji stymulacji, które nie były aktywne podczas czuwania.

Krótkotrwała bezsenność może być jedynie nieznacznie uciążliwa, ale niemożność prawidłowego wyspania się przez kilkanaście dni może mieć destrukcyjny wpływ na nasze funkcjonowanie.

Niewystarczająca ilość i/lub jakość snu wpływa niekorzystnie na naszą zdolność zapamiętywania i skupienia uwagi oraz na proces uczenia się. Bezsenność osłabia funkcje poznawcze i zdolność do motywacji. Pogorszeniu ulega nasza sprawność intelektualna, wydłuża się czas reakcji, może pojawić się poczucie wzmożonego napięcia, drażliwości. Spada zdolności twórczego myślenia i umiejętność podejmowania złożonych decyzji.

Bezsenność przyczynia się do wystąpienia bólów głowy, przygnębienia, zaburzeń nastroju, mniejszej wydolności fizycznej i psychicznej oraz do zmęczenia. Inne objawy to nadwrażliwość na dźwięki i światło, zmniejszenie odporności na stres. Te i inne skutki bezsenności mogą wywołać lub nasilać problemy w domu i w pracy, co na zasadzie błędnego koła zwiększa poczucie napięcia i obciążenia stresem i tym samym niekorzystnie wpływa na sen. Zjawiska te mogą również  sprzyjać wystąpieniu depresji. A należy pamiętać, że między depresją a bezsennością jest zależność dwukierunkowa – depresja może nasilać bezsenność, a bezsenność przyczyniać się do wystąpienia lub nasilenia depresji.


Poradnia Zdrowia Psychicznego

ul.Szydłówek Górny 1c/3 , 25-411 Kielce

tel. 41 332 77 52, tel.kom. 792 432 299 

email : biomed.kielce@wp.pl


Umów wizytę przez internet.


Pokaż Centrum Zdrowia Psychicznego BioMed Jan Latała na większej mapie


ŚWIĘTOKRZYSKIE CENTRUM LECZENIA ZABURZEŃ PAMIĘCI I CHOROBY ALZHEIMERA

CENTRUM ZDROWIA PSYCHICZNEGO BIOMED JAN LATAŁA

© 2014 made by maXDesign